TMS Kalıp İskele Sistemleri, Türkmenbaşı Liman Projesi’nde

Türkmenistan’da inşa edilen Türkmenbaşı Liman Projesi 1.5 milyar dolarlık bütçesi ile Hazar Denizi’nin en büyük limanı olarak inşa edilmektedir.

Türkmenistan yönetiminin attığı cesur ve kararlı adımlar sayesinde tarihi İpek Yolu’nu yeniden canlandıracak yatırımlar tüm coğrafyada devam ederken Türkmenistan; ulaştırma ve taşımacılık alanında uluslararası bir merkez olma yolunda hızla ilerliyor. Hazar Denizi kıyısında yer alan Uluslararası Türkmenbaşı Limanı bölgenin en büyük limanı olarak, dünyanın sayılı limanları arasına girmeye hazırlanıyor. Bu sayede Hazar, ülkeleri ayıran değil birleştiren bir deniz oluyor. GAP İnşaat’ın Türkmenistan’da inşa edeceği Türkmenbaşı Uluslararası Deniz Limanı’nın temeli Devlet Başkanı Berdimuhamedov ve Başbakan Erdoğan tarafından atıldı.

Liman projesi 4 yılda tamamlanacak: Liman, Avrupa ve Asya’nın lojistik üssü olacak

Hazar Denizi kıyısındaki Avaza bölgesini bir lojistik üssü ve turizm merkezi haline dönüştürecek olan “Türkmenbaşı Uluslararası Deniz Limanları” projesinin toplam saha oturum alanı 1.209.400 metrekare olacak bu büyük proje, feribot ve yolcu terminali, konteyner terminali, genel kargo limanı, dökme yük limanı, gemi yapım ve onarım tersanesi inşaasını ayrıca var olan Ro-Ro ve polipropilen terminallerinin de genişletilmesini kapsıyor. 133 bin 830 metrekare kapalı alana sahip olacak projenin toplam rıhtım uzunluğu 3 bin 600 metre, toplam tren hatları uzunluğu ise 5 bin 300 metre olacak.

Projenin en detaylı mimari özelliği ve güzelliği: Liman Projesi Gözetleme Kulesi

Liman Projesi’nde yer alan gözetleme kulesi mimarisi bakımından karmaşık bir geometriye sahip olup; çözümü 3 boyutlu kalıp tasarımı ile gerçekleştirilmiştir. TMS dizayn grubumuz kısa sürede 3D kalıp modellemelerini ve uygulama çizimlerini hazırlayıp projeyi kısa sürede tamamlamıştır. TMS Dizayn grubumuzun kalıp çalışmalarından bazı örnekler:

Liman projesindeki TMS kalıplarının montajı esnasında şantiyeye teknik destek ve süpervizör desteğimiz en üst seviyede verilmiştir.

Oldukça zor olan bu projedeki kalıp uygulamaları, şantiyede verilen süpervizör desteği ve 3D programlarda hazırlanan kalıp uygulama dizaynları sayesinde sorunsuz bir şekilde yapılmıştır. Şantiyeye süpervizör desteği, kalıp montajından ilk beton imalatına kadar devam etmiştir.

Şantiyede ilgili bölgelerdeki saha şeflerine, kalıpçı kalfalarına, ustalara ve işçilere kalıplarımız tanıtıldı. Gözetleme kulesi kalıpları için kalfa ve ustalara kalıp uygulama detayları ile montaj şekilleri hakkında eğitim ve birebir uygulama yapıldı. Bu projede kalıp sistemleri olarak;

  • SIMPEX Perde Kalıbı
  • SIMPEX Kolon Kalıbı
  • ROUNDEX Perde Kalıbı
  • MKH Döşeme Kalıbı
  • SLABFLEX
  • TR-K 160 Tırmanır Konsollar
  • TR-K 240 (itme/çekme sistemli tırmanır kalıp)
  • Ayarlı Şaft Platform Kirişi
  • Kule Merdiven

kullanılmıştır.

TMS GRUP olarak Uluslararası Türkmenbaşı Liman Projesi inşasında yer almaktan gurur duymaktayız.